Buzek

JERZY BUZEK

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Instytucie Inżynierii Chemicznej Państwowej Akademii Nauk. Organizator i redaktor podziemnego „Regionalnego Informatora Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej”. W latach 1997–2001 premier rządu RP.

Czytaj dalej

Gabryś

MAREK GABRYŚ

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w „Biprohucie”. Współorganizator Mszy za Ojczyznę przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Kolporter i autor artykułów ukazujących się na łamach prasy podziemnej.

Czytaj dalej

Gałażewski

ANDRZEJ GAŁAŻEWSKI

członek Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w „Biprokwasie”. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował pomoc dla osób internowanych. Współorganizator druku i kolportażu prasy podziemnej, m.in. „RIS” i „Głosu Śląsko-Dąbrowskiego”.

Czytaj dalej

Łoik

JERZY ŁOIK

Współtwórca Regionalnej Komisji Konsultacyjnej Solidarności przekształconej w RKW Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Wydawał i kolportował „Regionalny Informator Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej RIS” oraz dwumiesięcznik „Jesteśmy”.

Czytaj dalej

Pańczyk

ZBIGNIEW PAŃCZYK

Pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Biurze Studiów i Projektów Przemysłu Nieorganicznego „Biprokwas” w Gliwicach. Kolporter pism podziemnych, uczestnik akcji ulotkowych, organizator zbierania składek na działalność związkową i pomoc represjonowanym. W 1989 r. wybrany na prezydenta Gliwic jako kandydat Gliwicko-Zabrzańskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Czytaj dalej

Ka_182_EAGL_010721_0005 popr

JADWIGA RUDNICKA

Działaczka Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym. Współorganizatorka Mszy za Ojczyznę i Dni Kultury Chrześcijańskiej przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Członek Gliwicko-Zabrzańskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Czytaj dalej

Duszpasterstwo Ludzi Pracy

Po 13 grudnia 1981 r. salki przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego stały się przystanią dla działaczy zdelegalizowanej „Solidarności”. Już w pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu wojennego o. Jan Siemiński zorganizował pomoc – materialną i duchową – dla internowanych i ich rodzin.

Czytaj dalej

Rok 1989

Symbolem porozumienia między rządzącymi a opozycją stał się słynny okrągły stół, przy którym 6 lutego 1989 r. przed kamerami zasiedli reprezentanci władzy i większej części środowisk opozycyjnych.

Czytaj dalej